Preise &
Auszeichnungen

Juni 2020

«Bolero Station» von Rolf Brönnimann
Athens Marathon International Film Festival, Athens, Greece
Honorable Mention

«Average Happines» von Maja Gehrig
Ars Electronica 2020, Linz, Germany
Award of Distinction for Best Computer Animation

März 2020

«Average Happines» von Maja Gehrig
Schweizer Filmpreis
Bester Animationsfilm

Januar 2020

«Average Happines» von Maja Gehrig
Festival du court métrage Clermont-Ferrand, France
Special Mention

«Le dernier jour d'automne» von Marjolaine Perreten
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 1st place

«Newspaper News» von Sophie Laskar
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 2nd place

«Warum Schnecken keine Beine haben» von Aline Höchli
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 3rd place

Dezember 2019

«KIDS» von Michael Frei
Animateka, Zagreb, Croatia
Special Mention

«Lah gah» von Cécile Brun
Animateka, Zagreb, Croatia
Special Mention

November 2019

«KIDS» von Michael Frei
Interfilm, Berlin, Germany
Best Animation

«The lonely Orbit» von Frederic Siegel, Benjamin Morard
Primanima, Budaörs, Hungary
Favourite Film of the Student Jury

«Lah gah» von Cécile Brun
Primanima, Budaörs, Hungary
Special Mention

Oktober 2019

«KIDS» von Michael Frei
SIGGRAPH Asia
Best in Show

«Warum Schnecken keine Beine haben» von Aline Höchli
Warschau Film Festival, Poland
Best Animated Short

«The lonely Orbit» von Frederic Siegel, Benjamin Morard
Festival internacional de cinema fantastic, Sitges, Catalunya, Spain
Best Animated Short

September 2019

«The Flood is Coming» von Gabriel Böhmer
Fantoche, Baden, Switzerland
Best Swiss

«KIDS» von Michael Frei
Fantoche, Baden, Switzerland
High Swiss Risk

«Braises» von Estelle Gattlen, Sarah Rothenberger
Fantoche, Baden, Switzerland
New Swiss Talent

«The lonely Orbit» von Frederic Siegel, Benjamin Morard
Fantoche, Baden, Switzerland
Fantastic Swiss & Swiss Youth Award

«Le dernier jour d'automne» von Marjolaine Perreten
Fantoche, Baden, Switzerland
Prix du public & Swiss Special Mention

August 2019

«Bolero Station» von Rolf Brönnimann
Rode Island International Film Festival, USA
Grand Prize Best Childrenn's Animation

Juli 2019

Lifetime Achievement Award für Georges Schwizgebel
Animator Festival, Poznań, Poland
Crystal Pegasus

Juni 2019

«KIDS» von Michael Frei
Animafest, Zagreb, Croatia
Golden Zagreb Award

Mai 2019

«Chris the Swiss» von Anja Kofmel
Deutscher Dokumentarfilmpreis

April 2019

«SELFIES» von Claudius Gentinetta
San Francisco International Film Festival, USA
Winner Golden Gate Award

März 2019

«SELFIES» von Claudius Gentinetta
Schweizer Filmpreis
Bester Animationsfilm

«Chris the Swiss» von Anja Kofmel
Schweizer Filmpreis
Bester Dokumentarfilm
Beste Filmmusik
Beste Montage

«Kuap» von Nils Hedinger
Glas Animation Film Festival, Berkeley, USA
Family Competition Award Winner

«Living Like Heta» von Bianca Caderas, Isabella Luu und Kerstin Zemp
Innerschweizer Filmpreis, Koregie

«Coyote» von Lorenz Wunderle
Innerschweizer Filmpreis, Regie

«Kuap» von Nils Hedinger
Innerschweizer Filmpreis, Produktion

Dezember 2018

«Travelogue Tel Aviv» von Samuel Patthey
Poitiers Filmfestival, France
Prix Extra Court

«Travelogue Tel Aviv» von Samuel Patthey
Animaviso, Ciudad de Mexico, Mexico
Honorable Mention

November 2018

«Travelogue Tel Aviv» von Samuel Patthey
Manchester Animation Festival, UK
Best Student Film

«Travelogue Tel Aviv» von Samuel Patthey
Festival Interncaional de Cortometrajes de Medellin, Colombia
Best Animation Film

«Ooze» von Kilian Vilim
Basler Filmpreis, Switzerland
Bester Kurzfilm

«Chris the Swiss» von Anja Kofmel
Castellinaria, Bellinzona, Switzerland
Premio Tre Castelli

«Living Like Heta» von Bianca Caderas, Isabella Luu und Kerstin Zemp
Festival Cinéma Jeune Public, Lausanne, Switzerland
Best international short (Jury des enfants)

«SELFIES» von Claudius Gentinetta
Kurzfilmpreis Stadt Winterthur, Switzerland

«Chris the Swiss» von Anja Kofmel
Cadrage 2018, Zürich, Switzerland
Zürcher Filmpreis

«Chris the Swiss» von Anja Kofmel
European Animation Emile Awards

— Nomination: Best Writing
— Nomination: Best Soundtrack
— Nomination: Best Background & Character Design
— Nomination: Best Sounddesign

«The flood is coming» von Gabriel Böhmner
Winterthurer Kurzfilmtage, Switzerland
Best Swiss

Oktober 2018

«SELFIES» von Claudius Gentinetta
Filmets, Badalona Filmfestival, Spain
Best Film

«SELFIES» von Claudius Gentinetta
Animatou, Genève, Switzerland
Prix du public

«The market of lost things» von Zaide Kutay, Christelle Serrano
Animatou, Genève, Switzerland
Prix Taurus Studio for best sound

«Circuit» von Delia Hess
Animatou, Genève, Switzerland
Prix Taurus Studio for best sound, Special Mention

September 2018

«Travelogue Tel Aviv» von Samuel Patthey
Animaevka, Mogliev, Belarus
Best Animation Film

«Intimity» von Elodie Dermange
DTLA Film Festival, Los Angeles, USA
Best Short Animation

«Intimity» von Elodie Dermange
Festival international du film d'animation, Paris, France
Meilleur premier Film

«Drole de poisson» von Krishna Chandran A. Nair
Ottawa International Animation Festival, Canada
Young Audience, 2nd place

«La femme canon» von Albertine Zullo, David Toutevoix
Fantoche, Baden, Switzerland
Best Swiss

«SELFIES» von Claudius Gentinetta
Fantoche, Baden, Switzerland
High Swiss Risk, Swiss Youth Award

«Travelogue Tel Aviv» von Samuel Patthey
Fantoche, Baden, Switzerland
New Swiss Talent

«Circuit» von Delia Hess
Fantoche, Baden, Switzerland
Fantastic Swiss Award

«Drole de poisson» von Krishna Chandran A. Nair
Fantoche, Baden, Switzerland
Public Award Swiss Competition

«Elise» von Valentine Moser
Fantoche, Baden, Switzerland
Youth Jury Special Mention

«Coyote» von Lorenz Wunderle
Berner Filmpreis Animationsfilm 2018

August 2018

«Chris the Swiss» von Anja Kofmel
Anibar Festival, Peja, Kosovo
Best Feature Film

«Intimity» von Elodie Dermange
Anibar Festival, Peja, Kosovo
Special Mention

Juni 2018

«Coyote» von Lorenz Wunderle
Palm Springs International Shortfest, USA
Best International Short

«Perfect Town» von Anais Voirol
Palm Springs International Shortfest, USA
Best Student Animation

April 2018

«Travelogue Tel Aviv» von Samuel Patthey
Cardiff Animation Festival, Wales
Best Student Short Award

«Airport» von Michaela Müller
Ismailia International Film Festival, Egypt
Jury Prize

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Inbetween Animation Festival Cincinnati, USA
Best of Festival

«Coyote» von Lorenz Wunderle
Go Short, Nijmegen​, Netherlands
Best European Short Animation Film

«Coyote» von Lorenz Wunderle
Aspen Shortfest, USA
Best Animation

«Travelogue Tel Aviv» von Samuel Patthey
Schweizer Jugendfilmtage, Zürich, Switzerland
Springender Panther

März 2018

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Garden State Film Festival, Boston, USA
Best International Animated Short

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Indie-Lincs, Lincoln, England
Little Imp Award for Best International short

Georges Schwizgebel
Schweizer Filmpreis
Ehrenpreis für filmisches Werk

«Airport» von Michaela Müller
Schweizer Filmpreis
Bester Animationsfilm

«Hope» von Michael Scherrer
Geneva Film Festival, USA
Best animated Short

«Intimity» von Elodie Dermange
Tampere Film Festival, Finland
Grand Prix

Februar 2018

«Hope» von Michael Scherrer
The Norwegian Intern. Seagull Shortfilm Festival
Winner Best animated Shortfilm

Januar 2018

«In a nutshell» von Fabio Friedli
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 1st place

«Airport» von Michaela Müller
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 2nd place

«Der kleine Vogel und die Raupe» von Lena von Döhren
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 3rd place

«Living like Heta»von Bianca Caderas, Isabella Luu, Kerstin Zemp
Festival Premiers Plans, Angers, France
Special Mention Short Animated Films

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
British Academy Film Awards
Nominated for best Animated Film

Dezember 2017

«Hope» von Michael Scherrer
Nevada International Film Festival
Winner best Animation

«59secondes» von Mauro Carraro
Piccolo Festival Animazione, Italy
Prix du public
Special Mention

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Trophée francophones du Cinéma, Yaoundé, Cameroun
Best Screenplay

«Ooze» von Kilian Vilim
Animateka, Ljubljana, Slovenia
Young Talent Award

«In a nutshell» von Fabio Friedli
Animateka, Ljubljana, Slovenia
Special Mention

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
European Animation Emile Awards
Best Feature Film
Best Writing
Best Soundtrack

November 2017

«Hope» von Michael Scherrer
London Indie Fest, London
Best Animation

«Der kleine Vogel und die Raupe» von Lena von Döhren (CH, 2017)
Festival de cinéma jeune public, Lausanne, Switzerland
Prix du Public

«59secondes» von Mauro Carraro
Cyber Sousa-Xianmen International Animation Festival, China
Best Short Animated Picture, Silver Award

«In a Nutshell» von Fabio Friedli
Invideo, Milano, Italy
Under 35 Award

«Le fil d'Ariane» von Claude Luyet
Palm Springs International Animation Festival PSIAF, USA
Best 2D Drama Animated Short

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
European Animation Emile Awards

— Nomination: Best Feature Film
— Nomination: Best Writing
— Nomination: Best Soundtrack

«Die Brücke über den Fluss» von Jadwiga Kowalska
Tirana International Film Festival TIFF, Albania
Best Short Animation

«Travelogue Tel Aviv» von Samuel Patthey
Internationale Kurzfilmtage, Winterthur, Schweiz
Award for the Best Swiss School Film, Special Mention

Oktober 2017

«Living like Heta» von Bianca Caderas, Isabella Luu & Kerstin Zemp
Balkanima European Animated Film Festival, Serbia
Craft Award

«Airport» von Michaela Müller
Chigaco International Film Festival, USA
Winner Animated Shorts Competition

«Airport» von Michaela Müller
Taichung International Animation Festival TIAF, Taiwan
Jury Distinction

«59secondes» von Mauro Carraro
Balkanima, Belgrad, Serbia
Grand Prix

«59secondes» von Mauro Carraro
Animatou, Genève, Switzerland
Audience Award Bâloise Assurances, Swiss competition

«Not my type» von Gerd Gockell
Animatou, Genève, Switzerland
Prix Taurus Studio for best sound
«Die Teufelsbrücke von Uri» von Jochen Ehmann
Animatou, Genève, Switzerland
Prix Taurus Studio for best sound, Special Mention

«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
World of Film International Festival WoFF, Glasgow, Scotland
Best animated short

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Arlington International Film Festival, USA
Best Animation Short

September 2017

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Great Message International Film Festival, India
Best Direction of an Animated Shortfilm

«Vent de fête» von Marjolaine Perreten
Krok international animated festival, Russia
Film Press Prize,
Jury special mention

«Vent de fête» von Marjolaine Perreten
Upcoming Filmmakers, Lucerne, Switzerland
Luzerner Filmpreis, 2. Rang

«Immersion» von Lalita Brunner
Upcoming Filmmakers, Lucerne, Switzerland
Pool Award

«Hypertrain» von Fela Bellotto, Etienne Kompis
Upcoming Filmmakers, Lucerne, Switzerland
Bestes Design

«Der kleine Vogel und die Raupe» von Lena von Döhren
Ottawa International Animation Festival, Canada
Best Animated Film or Series for Young Audiences – Preschool

«Airport» von Michaela Müller
Ottawa International Animation Festival, Canada
Best Sound

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Shorts Mexico, Mexico
Best Animation

«Airport» von Michaela Müller
Fantoche, Baden (Switzerland)
Best Swiss

«Living like Heta» von Bianca Caderas, Isabella Luu, Kerstin Zemp
Fantoche, Baden (Switzerland)
High Swiss Risk

«Immersion» von Lalita Brunner
Fantoche, Baden (Switzerland)
New Swiss Talent

«La bataille de San Romano» von Georges Schwizgebel
Fantoche, Baden (Switzerland)
Special Mention

«Ooze» von Kilian Vilim
Fantoche, Baden (Switzerland)
Fantastic Swiss / Swiss Youth Award

«In a Nutshell» von Fabio Friedli
Fantoche, Baden (Switzerland)
Audience Award, Swiss Competition

«Le fil d'Ariane» de Claude Luyet
BOSA Sardinia Film Festival, Italy
Best Animation

August 2017

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Gässli Film Festival, Switzerland
Special Mention, Swiss Competition

«Kuckuck» von Aline Höchli
Locarno Festival, Switzerland
Junior Jury Award Pardi di Domani, Best Short national competition

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Farcume, Festival Internacional de curtas-metragens de Faro, Protugal
Third prize, animation category

«59 secondes» von Mauro Carraro
Locarno Festival, Switzerland
Pardino d'argento Best Swiss Short – Premio Swiss Life

Juli 2017

«Bei Wind und Wetter» von Remo Scherrer
Supertoon International Animation Festival Šibenik, Croatia
Special Mention in Competition of Short Students Animated Films

«Hope» von Michael Scherrer
Stockholm Independent Film Festival
Best Animated

«Die Brücke über den Fluss» von Jadwiga Kowalska
Neuchâtel International Fantastic Film Festival NIFFF, Switzerland
Prix H.R. Giger «Narcisse» pour le meilleur court métrage suisse
Méliès d’argent du meilleur court métrage fantastique européen

«Die kleine Raupe und das Blatt» von Lena von Döhren
Fest Anča, Žilina, Slovakia
Anča Kids Award

Juni 2017

«Analysis Paralysis» von Anete Melece
Stockholm Experimental & Animation Film Festival, Sweden
Audience Award

«In a nutshell» von Fabio Friedli
Huesca International Film Festival, Spain
Jinete Iberico Award

«Airport» von Michaela Müller
Animafest Zagreb, Croatia
Special Mention for Best Minority Stake Croatian Film

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Animafest Zagreb, Croatia
Mr. M - Feature Film audience award

Mai 2017

«Hope» von Michael Scherrer
New Haven International Film Festival
Best CG Animated Film

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Animayo, Spain
Best Stop Motion

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Anifilm, Trebon, Czech Republic
Best film International Competition of Animated Feature Films for Children

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Cardiff Independent Film Festival, United Kingdom
Best Animation

April 2017

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Semaine sans télévision de Delémont, Switzerland
Audience Award

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Brasil Stop Motion, Brazil
Best Art Direction

«In A Nutshell» von Fabio Friedli
Aspen Film, USA
Best Animation

«Bei Wind und Wetter» von Remo Scherrer
Athens International Film + Video Festival, USA
Best Animation

«Ruben Leaves» von Frederic Siegel
Be there! Corfu Animation Festival, Greece
Best Student Film

«Le fil d’Ariane» von Claude Luyet
Cartoons on the Bay, Turin, Italy
The Pulcinella Award for The Best short film

«Le fil d’Ariane» von Claude Luyet
Festival International de Cinéma d’Animation de Meknès, Morocco
Prix Jury Junior du court-métrage d’animation

März 2017

«Hope» von Michael Scherrer
Athens Animfest, Greece
Music Distinction Award

«Hope» von Michael Scherrer
Respect Human Rights Film Festival, Belfast, Northern Ireland
Best Animated Short

«Hope» von Michael Scherrer
Canada International Film Festival, Vancouver, Canada
Best Animation

«Hope» von Michael Scherrer
Colony Short Film Festival, Ohio USA
Best Animated Short

«Le fil d’Ariane» von Claude Luyet
Athens Animfest, Greece
Special Mention Short Competition

«Die Brücke über den Fluss» von Jadwiga Kowalska
Festival International du Film d’Aubagne, France
Prix de la jeune création cinématographique germanophone

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Schweizer Filmpreis
— Bester Spielfilm
— Beste Filmmusik (Sophie Hunger)
— Spezialpreis der Akademie (Eve-Marie Hildebrandt)

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Schweizer Filmpreis
Bester Animationsfilm

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Transilvania Shorts, Romania
Best Animation

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Cartoon Movie Tributes, Bordeaux, France
— Director of the year: Claude Barras
— Producer of the year: Rita productions, Blue Spirit Productions, Gebeka Films

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Monstra, Lisbon Animated Film Festival, Portugal
— Grand Prix
— Audience Award

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
The Tokyo Anime Award Festival, Japan
Feature Film Competition, Award of Excellence

«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
The Tokyo Anime Award Festival, Japan
Short Film Competition, Grand Prize

«Erlkönig» von Georges Schwizgebel
Tehran International Animation Festival, Iran
Silver Prize

«Bei Wind und Wetter» von Remo Scherrer
Tampere Film Festival, Finland
Best animation

Februar 2017

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Audi Dublin International Film Festival, Ireland
DFCC Jury Prize

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
César Award, France
Best Animation
Best adapted screenplay(Céline Sciamma)

«Le fil d’Ariane» von Claude Luyet
Cairo International Animation Forum, Egypt
First Prize for Best Short film (Oscars of the Forum)

«Hope» von Michael Scherrer
Peninsula Short Film Fest, Australia
Winner Gandel Philanthropy Best International Award

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Trophées du Film Français 2017, France
Trophée duo réalisateur‐producteur Cinéma - Duo révélation

Januar 2017

«Hope» von Michael Scherrer
Transylvania Cinema Awards, Romania
Winner Best Animation Movie

«Hope» von Michael Scherrer
Hollywood International Moving Pictures Film Festival, USA
Winner Best Picture Award

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Les Prix Lumières, France
Best Animated Film
Best Screenplay

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
César Award, France
Nomination for Best Animated Feature
Nomination for Best Adapted Screenplay
Nomination for Best Music

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Academy Awards (Oscars)
Nomination for Best Animated Feature

«Hope» von Michael Scherrer
Los Angeles Movie Awards, USA
Winner Honorable Mention Winter 2017

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Schweizer Filmpreis, Prix du cinéma suisse
Nomination – Best Fiction Film
Nomination – Best Film Score
Nomination – Best Film Editing

«Analysis Paralysis» von Anete Melece
Schweizer Filmpreis, Prix du cinéma suisse
Nomination – Best Animation

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Schweizer Filmpreis, Prix du cinéma suisse
Nomination – Best Animation

«Bei Wind und Wetter» von Remo Scherrer
Schweizer Filmpreis, Prix du cinéma suisse
Nomination – Best Animation

«Hypertrain» von Etienne Kompis und Fela Bellotto
Schweizer Filmpreis, Prix du cinéma suisse
Nomination – Best Graduation Film

«Ivan’s Need» von Veronica L. Montaño, Manuela Leuenberger, Lukas Suter
Schweizer Filmpreis, Prix du cinéma suisse
Nomination – Best Graduation Film

«Analysis Paralysis» von Anete Melece
Solothurner Filmtage, Switzerland
Audience Award SSA/SUISSIMAGE, 1st place

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Solothurner Filmtage, Switzerland
Audience Award SSA/SUISSIMAGE, 2nd place

«Novembre» von Marjolaine Perreten
Solothurner Filmtage, Switzerland
Audience Award SSA/SUISSIMAGE, 3nd place

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
ValaiStar, Nouvelliste, Switzerland

Dezember 2016

«Hypertrain» von Etienne Kompis, Fela Bellotto
ANIMAGE, Pernambuco, Brazil
Best Children’s Short Film

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
21st Annual Satellite Awards, USA
Winner – Motion Picture, Animated or Mixed Media

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Prix Lumières, Paris, France
Trois Nominations: Film d’animation, scénario, musique

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
74th Annual Golden Globe Awards
Nomination: Best Motion Picture – Animated

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
European Film Awards, Wroclaw, Poland
Winner Best European Animation Feature Film

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
International Young Audience Festival Ale Kino, Poznan, Poland
European Childrens Film Association Award & Special Mention of teacher’s jury

November 2016

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
The 44th Annual Annie Awards, L.A., USA
— Nomination: Best Animated Feature – Independent
— Nomination: Outstanding Achievement, Directing in an Animated Feature Production (Claude Barras)
— Nomination: Outstanding Achievement, Writing in an Animated Feature Production (Céline Sciamma)

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Etiuda&Anima Festival, Krakow, Poland
Honorable Mention

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Bratislava International Film Festival, Slovakia
FIPRESCI Jury Award

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Vienna International Children’s Film Festival, Austria
Price of the Children’s Jury

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
New Chitose Airport International Animation Festival, Japan
North Pacific Bank Award

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Animated Dreams, Tallinn, Estonia
Silver Prize, Shut Up! Competition

«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
Festival de cinéma fantastique Fancine de Màlaga, Spain
Prix du public et Mélies d’argent

«Bei Wind und Wetter» von Remo Scherrer
Flensburger Kurzfilmtage, Flensburg, Germany
Audience Award

«He sö khöre» von Aline Höchli
Winterthurer Kurzfilmtage, Winterthur, Schweiz
Special Mention Swiss Film School Day

«Bei Wind und Wetter» von Remo Scherrer
DOK Leipzig, Germany
Honorary Mention in the International Competition Animadoc

«Habitat» von Marcel Barelli
Nuit du court, Lausanne, Switzerland
Prix de Court Pathé 2016

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
New Chitose Airport International Animation Festival, Japan
North Pacific Bank Award

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Ajayu Animated Short Film Festival, Perù
Special Mention

Oktober 2016

«Ivan’s Need» von Veronica L. Montaño, Manuela Leuenberger, Lukas Suter
Anima Mundi, São Paulo, Brazil
Audience Award for Best Student Film

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
Festival de Cine de Madrid PNR, Spain
Audience Award

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
European Film Awards
Nominated in the category European Animated Feature Film

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Warsaw Film Festival, Poland
Audience Award, Fiction Feature Films category

«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
Festival du film de Saint-Paul-Trois-Chateaux
Mentions spéciale, jury jeune et jury du public

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
Sapporo International Short Film Festival, Japan
Best Mini Short

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Animatou, Switzerland
Audience Award Bâloise Assurances, Swiss competition

«Sunnämilch» von Silvan Zweifel
Animatou, Switzerland
Prix Taurus Studio for best sound

«Analysis Paralysis» von Anete Melece
Balkanima, Serbia
Special Mention

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Festival international du film francophone de Namur, France
Bayard de la meilleur photographie für David Toutevoix

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Zurich Film Festival, Switzerland
Kids Jury Award for Best Children’s Film

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Canterbury Anifest, UK
Best International Film

September 2016

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Delémont-Hollywood, Switzerland
Prix Opale de la ville de Delémont

«Novembre» von Marjolaine Perreten
Ottawa International Animation Festival, Canada
Award for Best Short Film Made for Young Audiences,
Honorable mention

«Analysis Paralysis» von Anete Melece
Encounters Short Film and Animation Festival, UK
Animated Grand Prix Award

«OS Love» von Luc Gut
Encounters Short Film and Animation Festival, UK
Special Mention

«Cats & Dogs» von Jesús Peréz & Gerd Gockell
Encounters Short Film and Animation Festival, UK
Children’s Award

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
San Sebastián Film Festival, Spain
Audience Award for Best European Film

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Festival de musique et cinéma – Des notes et des toiles, France
Best music for a feature film (Sophie Hunger)

«Bei Wind und Wetter» von Remo Scherrer
Upcoming Film Makers, Lucerne, Switzerland
1. Rang und Spezialpreis «Stimmungsvoller Soundtrack, kongeniale Ergänzung zu Bild und Text»

«Es mü z’äng» von Fela Bellotto, Lalita Brunner
Upcoming Film Makers, Lucerne, Switzerland
2. Rang

«The Five Minute Museum» von Paul Bush
Festival Stop Motion Montréal, Canada
Best Independent Film

«Novembre» von Marjolaine Perreten
World Festival of Animated Film, Varna, Bulgaria
Special Mention

«Das Leben ist hart» von Simon Schnellman
Fantoche, Baden, Switzerland
Best Swiss

«Analysis Paralysis» von Anete Melece
Fantoche, Baden, Switzerland
High Swiss Risk

«Novembre» von Marjolaine Perreten
Fantoche, Baden, Switzerland
New Swiss Talent

«One, Two, Tree» von Yulia Aranova
Fantoche, Baden, Switzerland
Fantastic Swiss

«Hypertrain» von Etienne Kompis, Fela Bellotto
Fantoche, Baden, Switzerland
Swiss Youth Award

«Analysis Paralysis» von Anete Melece
Fantoche, Baden, Switzerland
Audience Award, Swiss Competition

«Au revoir Balthazar» von Rafael Sommerhalder
Fantoche, Baden, Switzerland
Special Mention, Swiss Competition

August 2016

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
89th Academy Awards
Switzerland’s Foreign-Language Oscar Entry

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Festival du film francophone, Angoulême, France
Valois de diamant

«One, Two, Tree» von Yulia Aronova
Hiroshima International Animation Festival
Special International Jury Prize

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Melbourne International Film Festival
Audience Award

«Die Brücke über den Fluss» von Jadwiga Kowalska
Festival del film Locarno, Switzerland
Pardino d’oro, Best Swiss short – Premio Swiss Life

«Bei Wind und Wetter» von Remo Scherrer
FIRST STEPS Award 2016
Nomination

Juli 2016

«Erlkönig» von Georges Schwizgebel
Countryside Animafest, Cyprus
Grand Prix

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Les Vendanges du 7e Art, Pauillac, France
Prix du public (Compétition jeune public)

«Belle comme un coeur» von Gregory Casares
Neuchâtel International Fantastic Film Festival NIFF, Switzerland
Taurus Studio Award for Innovation

«Ivan’s Need» von Veronica L. Montaño, Manuela Leuenberger, Lukas Suter
Neuchâtel International Fantastic Film Festival NIFF, Switzerland
H.R. Giger «Narcisse» Award for Best Swiss Short Film

«Ivan’s Need» von Veronica L. Montaño, Manuela Leuenberger, Lukas Suter
Neuchâtel International Fantastic Film Festival NIFF, Switzerland
Silver Méliès for Best European Fantastic Shor Film (Nomination)

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
Fest Anca International Animation Festival, Žilina, Slovakia
ANČA Student Award

«One, Two, Tree» von Yulia Aranova
Fest Anca International Animation Festival, Žilina, Slovakia
ANČA Kids Award

Juni 2016

«Le fil d'Ariane» von Claude Luyet
Neum Animated Film Festival NAFF, Bosnia and Herzegowina
Best music award

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Festival international du film d’animation d’Annecy
Cristal for a Feature Film

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Festival international du film d’animation d’Annecy
Audience Award

«Molly Monster» von Ted Sieger, Michael Ekblad und Matthias Bruhn
Shanghai International Film Festival
Golden Goblet for Best Animation Film

Mai 2016

«Lucens» von Marcel Barelli
International Uranium Filmfestival, Rio de Janeiro, Brazil
Best animation film

«Lucens» von Marcel Barelli
Ecozine International Film Fest; Zaragoza, Spain
Special Mention

«Ma vie de Courgette» von Claude Barras
Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2016

«Bei Wind und Wetter» von Remo Scherrer
Cinéfondation Selection, Cannes 2016

«Novembre» von Marjolaine Perreten
International Short Film Festival Oberhausen, Germany
Evo promotional Award Children’s Jury

April 2016

«Ivan’s Need» von Veronica L. Montaño, Manuela Leuenberger, Lukas Suter
Internationales Trickfilm-Festival, Stuttgart, Germany
TELE 5 «Leider geil»-Sonderpreis

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
Sehnsüchte Student Film Festival, Babelsberg, Germany
Best animated film

«Ivan’s Need» von Veronica L. Montaño, Manuela Leuenberger, Lukas Suter
Festival Ciné Jeunesse Suisse, Zurich, Switzerland
Winner Category E

März 2016

«Multimedia Wismo» produziert von Nadasdy Film
MEDEA Awards, Brussels, Belgium
MEDEA Professional Production Award

«Erlkönig» von Georges Schwizgebel
Swiss Film Award
Best Animation, Winner

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
Swiss Film Award
Best Graduation Film, Winner

«Islander’s rest» von Claudius Gentinetta
Swiss Film Award
Best Animation, Nomination

«Lucens» von Marcel Barelli
Swiss Film Award
Best Animation, Nomination

Februar 2016

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
Zoom, International Film Festival, Zblizenia, Poland
Best Animation

«Der kleine Vogel und das Eichhörnchen» von Lena von Döhren
Anima, Brussels, Belgium
Award for Best Short Film for Children (youth-jury)

Januar 2016

«One, Two, Tree» von Yulia Aranova
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 1st place

«Das Leben ist hart» von Simon Schnellmann
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 2nd place

«Ivan’s Need» von Veronica L. Montaño, Manuela Leuenberger, Lukas Suter
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 3rd place

Dezember 2015

«The Five Minute Museum» von Paul Bush
London International Animation Festival (LIAF), London, Great Britan
Best Sound Design Award

«Aubade» von Mauro Carraro
Festival Courts Devant, Paris, France
Prix CANAL +

«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
Olympia Children’s Film Festival, Athens, Greece
Best animated short

«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
Animation Chico, U.S.A.
Best international animated short
«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
Fargo Film Festival, U.S.A.
Best Animated Film

November 2015

«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
Zinebi - Bilbao International Festival of Documentary
and Short Film
Mikeldi de plata de animación

«Erlkönig» von Georges Schwizgebel
Etiuda&Anima, Kraków, Poland
Grand Prix, Golden Jabberwocky Award

«Erlkönig» von Georges Schwizgebel
Sommets du cinéma d’animation, Montreal, Canada
Mention spéciale

«Ivan’s need» von Veronica L. Montaño, Manuela Leuenberger, Lukas Suter
Sommets du cinéma d’animation, Montreal, Canada
Prix Frame store, best film of the international student competition

«The Five Minute Museum» von Paul Bush
Animated Dreams, Tallin, Estonia
Best Non-Narrative Animation

«Königin Po» von Maja Gehrig
Cadrage, Zurich, Switzerland
Succès Zurich short film, 1st Prize

«Messages dans l’air» von Isabelle Favez
Cadrage, Zurich, Switzerland
Succès Zurich short film, 2nd Prize

«Lucens» von Marcel Barelli
International Green Culture Festival, Belgrad, Serbia
Best shortfilm

«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
Zinebi, Bilbao, Spain
Silver Mikeldi for the best animation

«Lucens» von Marcel Barelli
Greenmotions Filmfestival, Freiburg, Germany
Winner competition short films

«Aubade» von Mauro Carraro
Interfilm Short Film Festival, Berlin, Germany
Special Mention

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
Locomocion Festival, Mexico
Award winner category Creative Trigger: Cronicle

«Dis-moi Dimitri» von Céline Dréan
Swiss Web Program Festival, Lausanne, Switzerland
Grand Prix du Jury, catégorie Culture & Divertissement

«Seemannsgarn» von Julia Munz und Claudia Wirth
Internationale Kurzfilmtage Winterthur, Switzerland
Award for the Best Swiss School Film of 2015

«Erlkönig» von Georges Schwizgebel
DOK, Leipzig, Germany
Golden Dove

«Flirt» von Rahel Gerber
Berner Filmpreisfestival, Berne, Switzerland
Bester Animationsfilm

«The Five Minute Museum» von Paul Bush
Berner Filmpreisfestival, Berne, Switzerland
Bester Experimentalfilm

Oktober 2015

«Cats & Dogs» von Jesús Pérez und Gerd Gockell
Animatou, Geneva, Switzerland
Swiss Competition, Publikumspreis ex aequo

«Belle comme un coeur» von Gregory Casares
Animatou, Geneva, Switzerland
Swiss Competition, Publikumspreis ex aequo

«Islander’s Rest» von Claudius Gentinetta et Frank Braun
Animatou, Geneva, Switzerland
Swiss Competition, Prix Taurus Studio bester Ton

«Prose du transsibérien» von David Epiney
Animatou, Geneva, Switzerland
International Competition, Special Mention

«Dimitri à Ubuyu» von Agnes Lecruex
BIFan, Bucheon, South Korea
Jury Special Award for TV & Commissioned Short Film

«Erlkönig» von Georges Schwizgebel
BIFan, Bucheon, South Korea
Jury Special Prize

«Lucens» von Marcel Barelli
Innsbruck Nature Film Festival, Innsbruck, Austria
Canon Prize

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
Balkanima, Belgrad, Serbia
Special Mention

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
Ffwrnes Ffilm Ffest, Llanelli, United Kingdom
Best Short Animation

September 2015

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
Upcoming Filmmakers Festival, Lucerne, Switzerland
WOW-Prize

«The Five Minute Museum» von Paul Bush
Ottawa International Animation Festival 2015, Canada
Best Experimantal/Abstract Animation

«Ivan’s need» von Veronica L. Montaño, Manuela Leuenberger, Lukas Suter
Animasyros International Animation Festival, Greece
Special Metion

«Nain Géant» von Fabienne Giezendanner
World Festival of Animated Film, Varna, Bulgaria
Special Mention

«Nain Géant» von Fabienne Giezendanner
Oregon Independent Film Festival, Oregon, USA
Best Film

«Dimitri» von Agnès Lecreux
Cyber Sousa, Xianmen, China
Best TV Series Award

«Erlkönig» von Georges Schwizgebel
Fantoche, Baden (Switzerland)
Best Swiss & Best Visual

«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
Fantoche, Baden (Switzerland)
Audience Award Swiss Competition

«Ivan’s need» von Veronica L. Montaño, Manuela Leuenberger,
Lukas Suter
Fantoche, Baden (Switzerland)
High Swiss Risk

«Ruben leaves» von Frederic Siegell
Fantoche, Baden (Switzerland)
Swiss Special Mention

«Ruben leaves» von Frederic Siegel
FESA, Festival of European Student Animation, Belgrad (Serbia)
Best Student Film

August 2015

«D’ombres et d’ailes» von Eleonora Marinoni und Elice Meng
Locarno Film Festival (Switzerland)
Pardino d’argento Swiss Life im nationalen Wettbewerb

«Another Round» von Jane Mumford
Lago Film Fest, Revine Lago, Italia
UNICEF Kinderpublikumspreis

Juli 2015

«The Five Minute Museum» von Paul Bush
Anima Mundi, Rio de Janeiro (Brazil)
Best Gallery Film

«Es war finster und merkwürdig still» von Mirella Brunold & Nina Calderone
NIFFF, Neuchâtel (Switzerland)
Prix H.R. Giger «Narcisse» du meilleur court suisse
Méliès d’argent du meilleur court métrage fantastique européen

Juni 2015

«Aubade» von Mauro Carraro
File, Sao Paulo (Brazil)
Anima+ Awards 3rd prize

Mai 2015

«Le sens du toucher» von Jean-Charles Mbotti-Malolo
Grand Prix Internationales Trickfilmfestivall Stuttgart (Germany)

«Timber» von Nils Hedinger
Non Stop - Festival Internacional de Cinema d’Animacio, Barcelona (Spain)
Winner

«Aubade» von Mauro Carraro
Non Stop - Festival Internacional de Cinema d’Animacio, Barcelona (Spain)
Special Mention

«Interview mit Kartoffel» von Jolanda Suter
One minute Festival, Baden (Switzerland)
Audience award

«Aubade» von Mauro Carraro
Golden Kuker, Sofia (Bulgaria)
Best Short Film up to 10 minutes

April 2015

«Aubade» von Mauro Carraro
BeFilm - The Underground Film Festival (USA)
Best Animation, 2nd Prize

«Aubade» von Mauro Carraro
Animaze le MIAFF Montreal International Film Festival (Canada)
Best Short

März 2015

«Aubade» von Mauro Carraro
Festivals Connexion – Région Rhône-Alpes (France)
Special Mention

«Aubade» von Mauro Carraro
Festival International du Film Court au Saguenay (Canada)
Audience Award

«Timber» von Nils Hedinger
Swiss Film Award
Best Animation, Winner

«Aubade» von Mauro Carraro
Swiss Film Award
Best Animation, Nomination

«Messages dans l’air» von Isabelle Favez
Swiss Film Award
Best Animation, Nomination

Februar 2015

«Collectors» von Marcel Hobi
Forum of Animated Film Cairo (Egypt)
2nd Prize of short film

Januar 2015

«Königin Po» von Maja Gehrig
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 1nd place

«Messages dans l’air» von Isabelle Favez
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 2nd place (ex aequo)

«Aubade» von Mauro Carraro
Solothurner Filmtage (Switzerland)
Audience Award, 2nd place (ex aequo)